8 sposobów, by w nowym roku odświeżyć swoją garderobę i stać się bardziej świadomą fashionistką
Nowy Jork / fot. ImaxTree / agencja Free

Moda

8 sposobów, by w nowym roku odświeżyć swoją garderobę i stać się bardziej świadomą fashionistką

Czas na odzieżowy detoks
07.01.2018

Według najnowszych prognoz, w nadchodzących miesiącach coraz głośniej będzie o modzie zrównoważonej. W końcu nie bez przyczyny umieściliśmy ją wśród 18 najważniejszych trendów na 2018 rok. Pora więc bardziej wnikliwie przyjrzeć się swojej garderobie i... zrobić w niej porządek (przynajmniej unikniemy tego wiosną). A następnie dokonywać bardziej etycznych i przyjaznych środowisku wyborów. Jak stać się świadomą fashionistką? Przychodzimy z pomocą.

 

1. Odpowiedz sobie na pytanie, czym dla Ciebie jest moda

Nie kupuj przypadkowych rzeczy, wybieraj tylko te, które odpowiadają Twojej osobowości, a także pasują do ubrań i dodatków, które już masz w szafie. Dzięki temu nie tylko podkreślisz swój indywidualny styl, ale i ograniczysz konsumpcję. Spójrzmy prawdzie w oczy. Nawet najmodniejsze rzeczy, jeśli źle się w nich czujesz, szybko zaczynają zalegać w szafie, a następnie... lądują na wysypisku. Lepiej więc tego uniknąć.

 

2. Zrób przegląd szafy

Zastanów się, jakich rzeczy naprawdę potrzebujesz i które regularnie nosisz. Oddziel je od tych znoszonych albo za ciasnych. Tylko bez sentymentów! Dobre posegreguj na kategorie (bluzki, spodnie, swetry) i tak uporządkowane schowaj do garderoby. Pozostałym przyjrzyj się ponownie. Zanim definitywnie się ich pozbędziesz (oddając je na przykład do pobliskiego domu samotnej matki albo wrzucając do skrzynki PCK), upewnij się, czy nie możesz nadać im drugiego życia. Jak? Patrz punkt trzeci.

 

Jak być ekofashionistką i nie zwariować?

 

3. Pokochaj DIY

Moda na samodzielne przerabianie ubrań trwa w najlepsze. Wystarczy bowiem uruchomić wyobraźnię, by stary ciuch zamienić na ostatni krzyk mody. Dlaczego by nie zostać więc mistrzynią upcyklingu?

 

4. Zainwestuj w przybornik krawiecki

Przyda Ci się nie tylko do przeróbek, ale i wszelkich drobnych napraw. Odpadający guzik, dziura w rajstopach? Wystarczy nabrać odrobiny wprawy, by sobie z tym poradzić. A ubrania nie wylądują w koszu.

 

5. Sprawdź, gdzie jest najbliższa pralnia

Zdarzyło Ci się kupić nowy płaszcz, bo starego nie chciało Ci się odnieść do pralni? Nam niestety tak, ale do dziś mamy wyrzuty sumienia. Dlatego warto rozejrzeć się po okolicy w poszukiwaniu najbliższej pralni. I często do niej zaglądać. Zwłaszcza, że gdy czyszczeniem Twoich ubrań zajmą się profesjonaliści, dłużej zachowają one swój pierwotny wygląd.

 

6. Zabaw się w stylistę

Czy wiesz, że w większości nosimy jedynie 20% ubrań, które mamy? W dodatku najczęściej tych najnowszych. Mając tego świadomość, warto na zawartość szafy spojrzeć z innej perspektywy. Wyobraź więc sobie, że jesteś stylistą i ubrania, które już masz, musisz wykorzystać w całkiem nowych zestawieniach. Kreatywne i ekologiczne!

 

Gwiazdy oszalały na punkcie... pszczół

 

7. Stwórz własną kapsułową kolekcję ubrań

Garderoba wzorowych ekofashionistek ogranicza się 20-30 elementów. Ubrań uniwersalnych i ponadczasowych, które dowolnie można ze sobą zestawiać, tworząc różnorodne stylizacje. Nie musisz oczywiście wyrzucać wszystkiego, co już masz. Miej jednak na uwadze, że tak naprawdę wcale wiele nie potrzeba, by codziennie wyglądać dobrze. Właściwie wybrana baza powinna wystarczyć.

Komentarze

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo