Madame Grès, czyli jedna z najbardziej tajemniczych kobiet świata mody
źródło: instagram.com/madame.gres

Madame Grès, czyli jedna z najbardziej tajemniczych kobiet świata mody

Dowiedzcie się o niej więcej
11.02.2018

Kim była Madame Grès?

Madame Grès urodziła się jako Émilie Krebs, jednak używała również pseudonimów Alix Barton i po prostu Alix. Niemka do dziś jest jedną z najbardziej tajemniczych postaci świata mody, nazywana jest nawet „Sfinksem”. To ona właśnie wprowadziła do świata mody wszechobecne dziś drapowania. Była małomówna i wolała, by jej kreacje mówiły same za siebie. Oprócz wielkiego wpływu na haute couture, Grès stworzyła również wiele znanych kompozycji zapachowych. Dlatego jeśli interesuje Cię świat mody, musisz znać Madame Grès.

Projektantka i wytrawna krawcowa urodziła się w Niemczech w 1903 roku. A jej pseudonim – Grès jest niczym innym, jak anagramem imienia jej męża, rosyjskiego malarza Serge'a Czerekova. Początkowo chciała być baleriną lub rzeźbiarką. Całe szczęście dla nas... los pchnął ją w stronę mody. Émilie Krebs aka Alix Barton, podobnie jak Coco Chanel zaczynała swoją karierę w branży od tworzenia kapeluszy. Szybko jednak jej zdolności ujawniły się w innych dziedzinach.

 

 

#MadameGres #ArtWork #HauteCouture #HouseOfGres

A post shared by Madame Grés (@madame.gres) on

Ostatnia wielka w haute couture

Ostatecznie jej design doceniły takie osobistości jak: księżna Talleyranda, hrabina Munose, księżniczka Matylda z Grecji, Lady Deterling, Lady Mendl, księżna Windsor i księżniczki Bourbon-Parma oraz Jacqueline Kennedy, Marlene Dietrich, Paloma Picasso, Grace Kelly, Greta Garbo i Vivien Leigh... Nic dziwnego, że mając takie klientki, była niemal ostatnią projektantką, która przekonała się do kolekcji ready-to-wear. Wszystko, co nie było haute couture nazywała – modową prostytucją.

Mimo, że dziś dom mody zmarłej w 1993 roku projektantki, nie istnieje, to można wciąż kupić jej perfumy. Parfums Grès mają się wciąż bardzo dobrze. Projektantka zmarła w wieku 90 lat, jednak jej córka przez prawie rok ukrywała jej śmierć przed publiką. W tym czasie podrabiała jej podpisy, co rozzłościło opinię publiczną i zbezcześciło pamięć o jej matce. 

Szkoda, że kunszt dekadenckiej krawcowej dziś jest niemal zapomniany. Mimo, że od czasu do czasu można oglądać jej dzieła na wystawach, to jesteśmy przekonane, że Madame Grès zasługuje na wiele więcej niż to. 

 

 

#MadameGres #HauteCouture #Elegance

A post shared by Madame Grés (@madame.gres) on

 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie