Ugo Nespolo o połączeniu kolorów, cyfr i czasu
fot. materiały prasowe

Ugo Nespolo o połączeniu kolorów, cyfr i czasu

Dowiedzcie się więcej o wyjątkowej kolekcji na 35-lecie marki Swatch
11.03.2018

Swatch świętuje 35-lecie w wyjątkowy sposób

Trudno w to uwierzyć, ale szwajcarskie zegarki tej kultowej marki kończą 35 lat. Ile z Was pamięta swojego pierwszego Swatcha? Ważne urodziny, komunia – Swatche były marzeniem wielu z nas, nic więc dziwnego, że mamy do tego brandu taki sentyment. Rósł z nami, dojrzewał, zmieniał się, jak my, jak zresztą cały świat. Dlatego też z ogromną przyjemnością świętowałyśmy ze Swatchem kolejne urodziny. W domu ich kreacji – Szwajcarii.

Od ponad trzech dekad szwajcarski producent zegarków pozytywnie prowokuje. W tym czasie stworzył setki modeli, które bawią się motywem liczb w oryginalny, pomysłowy i zaskakujący sposób – na tarczach, paskach i specjalnych opakowaniach, w różnych limitowanych edycjach. Dlatego też, do świętowania kolejnego jubileuszu marka zaprosiła do współpracy włoskiego artystę Ugo Nespolo, który jest dobrym przyjacielem Swatch, „W 1994 roku po raz pierwszy zostałem zaproszony do kolaboracji z marką i zaprojektowałem dwa zegarki, od tamtego czasu udało nam się pracować wspólnie jeszcze kilka razy. Aż do dziś, gdy stworzyłem projekt jubileuszowego zegarka Swatch Ugo”, powiedział w rozmowie z nami Ugo Nespolo.

Zegarek Swatch Ugo z obrazami Ugo Nespolo w tle / fot. materiały prasowe

Oprócz modelu Swatch Ugo, który jest dostępny w limitowanej edycji w liczbie 3535 sztuk (cóż za niespodzianka). Widoczna na tarczy liczba 35 – z okazji tegorocznych 35 urodzin marki – w typowych dla Ugo Nespolo zdecydowanych kolorach, idealnie współgra z fioletem, który został wybrany kolorem roku 2018. Jednak zegarek nie jest jedynym dziełem sztuki, które artysta stworzył na tę okazję. Do 1. maja 2018 w genewskim Cité du Temps można oglądać jego wystawę NUMBERS, która obejmuje 35 eksponatów.

Wystawa wykorzystuje różnorodne techniki, języki i nawiązania kulturowe, czym odzwierciedla wartości brandu. Dodatkową atrakcją jest towarzyszący wydarzeniu katalog, który wraz z esejem na temat liczb i prac Nespolo autorstwa znanego włoskiego matematyka i pisarza Piergiorgio Odifreddiego przybliża dzieła sztuki, „Jest to podróż przez cyfry, orientalne i nasze zachodnie. Dlatego, że cyfry, kolory i czas, przekonały mnie do tego, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Nawet sztuka nie jest przypadkowa, za wszystkim stoją cyfry, liczby, obliczenia. Muzyka, malarstwo, wszędzie znajdziesz ich wpływ”, mówi artysta.

35 lat zegarkowej demokracji

„Można powiedzieć, że 35 lat temu Swatch rozpoczął pewnego rodzaju rewolucję. Doceniam demokratyczne podejście do zegarków, na które stać prawie każdego. Są ciekawe, zabawne, są małymi dziełami sztuki. Uwielbiam tę kolaborację”, dodał w rozmowie z nami Nespolo. 

Jubileuszowy model zegarka Swatch jest jednym z tysięcy wyjątkowych projektów, jakich w swoich archiwach posiada marka. Najciekawsze z nich dostępne są również na genewskiej wystawie sztuki Ugo Nespolo w Cité du Temps. Zaś sam zegarek w bardzo limitowanej ilości dostępny jest również w Polsce. Warto skusić się na ten niedrogi i symboliczny dodatek.

 

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie