W wieku 97 lat odeszła jedna z najbardziej legendarnych kobiet świata mody
fot. Getty Images

W wieku 97 lat odeszła jedna z najbardziej legendarnych kobiet świata mody

Poznajcie Judith Leiber – ważną postać świata mody
13.05.2018

Zmarła Judith Leiber

Projektantka doczekała się własnego muzeum, jednak jej dzieła można podziwiać w największych galeriach sztuki świata – nowojorskim Metropolitan, waszyngtońskim Smithsonian czy w londyńskim Victoria & Albert Museum. Czym wpisała się w karty historii mody?

Judith Leiber zasłynęła z projektowania torebek, które na pewno widziałyście nie raz. Gwiazdy od dekad wybierały jej cudowne kreacje. Najdziwniejsze kształty, bogate zdobienia, kilogramy połyskujących kryształków Swarovskiego... To ona w doskonały sposób nawet z najbardziej dziwnego kształtu (arbuz, głowa psa) potrafiła stworzyć coś wyjątkowego.

 

 

Judith urodziła się jako Judit Pető w rodzinie węgierskich Żydów. Przeżyła II wojnę światową, mieszkała w Getcie, a pierwsze torebki projektowała w głowie będąc jeszcze bardzo młoda – pomysły te były jej odskocznią od strasznej rzeczywistości. Rok po zakończeniu wojny, na ulicach Budapesztu poznała amerykańskiego żołnierza Gersona Leibera, który również był artystą. 

 

 

Przez lata tworzyła torebki dla innych marek, jednak w 1963 zaczęła projektować pod własnym nazwiskiem. Jej torebki stały się must-have dla pierwszy dam USA, które wybierały je jako dodatek podczas zapzysiężenia ich mężów. Na ozdoby Judith Leiber stawiały m.in. lady Bird Johnson, Nancy Reagan, Mamie Eisenhower, Barbara Bush, Hillary Clinton i Laura Bush. Jej projekty jednak noszą również najsłynniejsze celebrytki z Blake Lively, Jennifer Lopez, Kim Kardashian czy Rihanną na czele.

 

 

Best revenge is your paper #JudithLeiberxAW

A post shared by Judith Leiber (@judithleiberny) on

 

Judith Leiber odeszła 28. kwietnia, zaledwie 72 godziny po swoim mężu Gersonie, z którym była 70 lat w związku. Na stałe wyryła swoje nazwisko w historii, a jej niewielkie dzieła sztuki jeszcze za jej życia stały się ikoniczne. Całe szczęście jej dom mody nie zaprzestanie tworzenia bajecznych kolekcji, które w świecie torebek uznawane są na równi z projektami Louboutina i Blahnika w świcie butów.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie