Jaka naprawdę była Elizabeth Arden, twórczyni urodowego imperium?
Elizabeth Arden

Jaka naprawdę była Elizabeth Arden, twórczyni urodowego imperium?

Dowiedzcie się więcej o tej wyjątkowej kobiecie
10.06.2018

Kim była Elizabeth Arden?

Florence Nightingale Graham, bo tak brzmi jej prawdziwe imię, jest jedną z najbardziej fascynujących kobiet w historii. To ona stworzyła urodowe imperium i wymieniana jest na równi z Heleną Rubinstein i Sally Hansen. Mimo, że nie żyje od ponad pół wieku, jej nazwisko zna każda kobieta i nie tylko. Dlatego z tym większą przyjemnością przedstawiamy Wam bliżej jej sylwetkę. Niech będzie ona dla Was inspiracją.

Urodziła się jako dziecko szkockich imigrantów w Kanadzie, w roku 1878. Miała czwórkę rodzeństwa. Matkę straciła w wieku 5 lat. Jednak wszelkie przeciwności losu nie przeszkodziły Florence w odniesieniu wielkiego sukcesu. To jej zawdzięczamy popularyzację makijażu, który wcześnie kojarzony był z niższymi klasami społecznymi i prostytutkami. Jako pionierka definiowała typ urody, dzieląc kształty oczu, nosów i ust na kategorie. Do każdej dobierała odpowiednie kolory i technikę. Elizabeth Arden dała wielu kobietom drugą młodość. Dzięki jej technikom, zwyczajne kobiety zyskiwały całkowicie inny wygląd. Magia makijażu jaką znamy dzisiaj.

 


Elsa Martinelli w latach 60. Przedstawiony przez Elizabeth Arden Inc. koncept makijażu w latach 2000. / fot. Getty Images

 

Jednak zanim powstało jej imperium Elizabeth Arden Inc., imała się wielu zawodów, ledwo wiążąc koniec z końcem. Była stenotypistką, pielęgniarką i asystentką. Była też bibliotekarką w firmie farmaceutycznej. To właśnie tam spędziła godziny studiując techniki, sposoby i składniki pielęgnacji skóry. Pracowała też jako kosmetyczka. Pięła się po szczeblach kariery, by w 1910 roku, przy pomocy pieniędzy pożyczonych od brata otworzyła swój pierwszy salon urody w Nowym Jorku. Oprócz kosmetyków do pielęgnacji do oferty wprowadzała elementy makijażu, a także kosmetykę z masażami twarzy na czele. Później kompleksowo zajęła się wyglądem kobiet inwestując również w usługi fryzjerskie, a nawet fitness. Była wizjonerką i największą rywalką Heleny Rubinstein.

Zaledwie cztery lata po otwarciu pierwszego salonu, w 1914 roku, Florence Nightingale Graham, otworzyła pierwszą europejską placówkę przy słynnym Place Vendôme w Paryżu.

Nigdy nie spoczęła na laurach i dopracowywała formuły w konsultacjach z najlepszymi doktorami. Pilnowała procesu produkcji, a nawet doboru koloru mikstur i odcieni makijażu. Elizabeth Arden zawdzięczamy kochany na całym świecie krem „Eight-hour Cream” i jedno z pierwszych SPA z prawdziwego zdarzenia Maine Chance Farm w USA, który otworzyła już 1947 roku. W szczycie swojej kariery była jedną z najbogatszych kobiet na świecie włączając wielkie arystokratki. Zmarła w 1966 roku w Nowym Jorku, tam też została pochowana.

 


Reklama pomadki Elizabeth Arden, rok 1943 / fot. Getty Images

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie