To trzeba zobaczyć: wystawa Mody Polskiej
Moda Polska w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi / fot. materiały prasowe

To trzeba zobaczyć: wystawa Mody Polskiej

Sprawdźcie dlaczego warto wybrać się do Łodzi
02.12.2018

Wszystko zaczęło się w 2015 roku. Tomasz Ossoliński podczas świętowania urodzin Jerzego Antkowiaka, w jego podwarszawskim domu zobaczył niezwykłe archiwum Mody Polskiej, które projektant odkupił od syndyka w 2008 roku. Znalazło się w niej m.in. blisko 1000 kreacji i – jeden z najbardziej kultowych – plakat Mody Polskiej z 1959 roku autorstwa Romana Cieślewicza. Ossoliński od razu wiedział, że zbiory trzeba pokazać szerszej publiczności. Trudno o lepszy moment, niż 60-ta rocznica powstania przedsiębiorstwa. 

Co po Cybisie, czyli najlepsi artyści w warszawskiej Zachęcie.

fot. materiały prasowe

Wystawa Moda Polska w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Moda Polska w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, to pierwsza tego typu obszerna wystawa poświęcona historii mody polskiej w ogóle. Na dwóch piętrach zgromadzono ubrania, dodatki, setki szkiców, tkaniny i zdjęcia z pokazów z czasów 50 lat istnienia przedsiębiorstwa. Pochodzą one m.in. z prywatnych zbiorów Jerzego Antkowiaka – wieloletniego projektanta marki oraz Ewy Rzechonek – autorki wydanej w tym roku książki Moda Polska.

fot. Gabriela Czerkiewicz

Polska Coco Chanel, czyli Jadwiga Grabowska

Niezwykłą podróż w czasie zaczynamy od historii założycielki Mody Polskiej – Jadwigi Grabowskiej nazywanej nadwiślańską Chanel. Grabowska niejako wymyśliła sobie Modę Polską i do swojego pomysłu udało jej się przekonać ówczesną władzę. Jedna z anegdot głosi, że Grabowska była w stanie w ministerstwie załatwić wszystko. Kiedy jedna z modelek Mody Polskiej nie dostała paszportu na zagraniczny pokaz, Grabowska ponoć zrobiła awanturę, rzuciła w jednego z ministrów popielnicą i paszport się znalazł.

Sukienka Coco Chanel, rękawiczki Elsy Schiaparelli... - tej wystawy nie można przegapić.

fot. materiały prasowe

Wystawa Moda Polska – Co trzeba zobaczyć

Czego na pewno nie możecie przegapić oglądając wystawę? Koniecznie zwróćcie uwagę na rysunek  z podobizną Jadwigi Grabowskiej autorstwa Jerzego Antkowiaka (wspaniały!), serwis do kawy Mody Polskiej projektu Antkowiaka (Grabowska chciała wykorzystać fakt, że jest absolwentem wydziału ceramiki i na początek zleciła mu właśnie filiżanki) i wykroje Diora (niewiele osób wie, że Grabowska podczas wyjazdów do Paryża na pokazy znanych francuskich domów mody kupowała od nich wykroje z nowych kolekcji). Największe wrażenie robi zaprezentowana kolekcja ubrań, tak ponadczasowych, że spokojnie mogłyby znaleźć się w kolekcjach współczesnych domów mody.


Wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi potrwa do 17 marca 2019 roku.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie