Maja Bączyńska to jedna z najbardziej obiecujących projektantek młodego pokolenia
Maja Bączyńska, Redrum / fot. Michał Polak

Maja Bączyńska to jedna z najbardziej obiecujących projektantek młodego pokolenia

Jej inspirowana „Lśnieniem” Kubricka kolekcja „Redrum” to jedna z najbardziej intrygujących kolekcji, jakie mieliśmy okazję widzieć.
07.12.2018

Maja Bączyńska – młoda polska projektantka, którą warto obserwować

Jest jedną z odważniejszych artystek młodego pokolenia. Nie boi się eksperymentować z formą, zaburzać proporcji, sięgać po wyraziste kolory. Dlatego też obok jej kolekcji nie sposób przejść obojętnie. Nie jest to jednak tylko sztuka dla sztuki, to szaleństwo zawsze ma głęboki sens. Najlepszym przykładem jest jej kolekcja dyplomowa Redrum, której kampanię mamy przyjemność zaprezentować wam jako pierwsi. 

Maja Bączyńska: Ubrania, które demaskują ludzkie tajemnice.

Kampania kolekcji dyplomowej Mai Bączyńskiej – „Redrum”

Składajaca się z 14 sylwetek kolekcja Redrum to wariacje (dosłownie i w przenośni) projektantki na temat kultowego filmu Stanleya Kubricka Lśnienie. Wywołuje niepokój i jest nieprzewidywalna? O to chodziło! 

„Pracując nad nią kierowałam się wiodącymi wartościami plastycznymi filmu, jego strukturą, kompozycją kadrów, kolorystyką, muzyką oraz emocjami, jakie wywołuje. Na wzór Kubricka starałam się wprowadzić swego rodzaju narrację, budować napięcie poprzez eskalację form i nasycenia czerwieni, która początkowo pojawiają się w postaci akcentów, aż do momentu, w którym dominuje całą sylwetkę” – wyjaśnia Bączyńska. „Zarówno projektami, jak i filmem, rządzi rytm, symetria i dualizm, który realizuje się już na poziomie struktury kolekcji. Choć pierwsze sylwetki zachowane są w konwencji ubioru użytkowego, ostatnie balansują na granicy kostiumu scenicznego. Proste formy użytkowe stopniowo ewoluują do tych bardziej abstrakcyjnych” – dodaje. I rzeczywiście, w kolekcji znajdziemy zarówno swetry, inspirowane latami 70. spodnie, body z edwardiańskimi kołnierzykami czy dzianinowe sukienki, jak i elementy garderoby, które mają przede wszystkim budować nastrój kolekcji i intrygować – takie jak choćby ogromnych rozmiarów bluzka z falbanami.

Maja Bączyńska, Redrum / fot. Michał Polak

W kolekcji nie brak odniesień do charakterystycznych filmowych motywów i bohaterów: luster, labiryntów, kobiety z pokoju 237 czy słynnych bliźniaczek. Atmosferę niepokoju podkręcają zaskakujące, asymetryczne cięcia czy pasy materiału pętające sylwetkę. Całość jest jednak bardzo plastyczna, malarska, co doskonale widać na zdjęciach Michała Polaka, mistrza w kreowaniu tajemniczych klimatów i wychwytywaniu piękna w tym, co nieoczywiste. Przekonajcie się, zaglądając do naszej galerii.

Polska marka krytykuje modę na koszulki z hasłami, w zamian przywracając dawny symbol elegancji.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie