Bougie dressing: Na czym polega nowy trend 2019 roku?
Balenciaga, jesień-zima 2019/20 / fot. ImaxTree / agencja Free

Bougie dressing: Na czym polega nowy trend 2019 roku?

Coś dla fanek francuskiego stylu w bardzo szykownym wydaniu.
16.03.2019

Po latach popularności post soviet look, czyli stylu rodem z blokowisk Bloku Wschodniego lansowanego przez Vetements, Balenciagę czy polską markę Misbhv, projektanci mody zwracają się w stronę elegancji. I to w najbardziej wyrafinowanym (choć wygodnym) wydaniu. Dowód? Najważniejsze pokazy mody na jesień-zimę 2019/20, podczas których wyraźnie zarysował się trend określony jako bougie dressing?

Bougie dressing – Na czym polega ten trend na 2019 rok?

Nie myślcie jednak, że ma on coś wspólnego z tańcem bougie. Choć właściwie, jeśli przypomnieć sobie niedawną reklamę Reserved z Jeanne Damas, można doszukać się luźnego skojarzenia. Łącznikiem jest francuska influencerka, bo trend bougie dressing swoje korzenie ma właśnie we Francji. 

Słynna francuska it-girl tańczy bougie w zabawnym wideo polskiej marki.

Nazwa wywodzi się bowiem od sformułowania new Parisian bourgeoisie, czyli nowa paryska burżuazja – określająca nowoczesnych majętnych mieszkańców Paryża, którzy równie mocno co jakość, szyk i elegancję, cenią sobie wygodę. „Pokazy na jesień-zimę 2019/20” oddają tę ideę idealnie” – zaznacza Grace O'Neill, dyrektor do spraw mody australijskiej edycji BAZAAR. „Wystarczy wspomnieć pokaz Burberry, podczas którego modelki nosiły plisowane spódnice do kolan, jedwabne szale zawiązane blisko przy szyi czy koszule na guziki” – tłumaczy.

Burberry, jesień-zima 2019/20 / fot. ImaxTree / agencja Free

Balenciaga, jesień-zima 2019/20 / fot. ImaxTree / agencja Free

Kolejny przykład? Ostatni pokaz Celine, w którym nowy dyrektor artystyczny Hedi Slimane, powrócił do korzeni marki, lansując m.in. obszerne marynarki, kraciaste spódnice za kolano (jakie arystokratki nosiły w swoich wiejskich posiadłościach) czy jeździeckie elementy garderoby i nawiązania. Podstawą trendu ma być jednak charakterystyczna dla francuskiego stylu nonszalancja i swoboda (stąd nieformalny charakter ubrań uszytych jednak z naturalnych tkanin najlepszej jakości).

Celine, jesień-zima 2019/20 / fot. ImaxTree / agencja Free

Celine, jesień-zima 2019/20 / fot. ImaxTree / agencja Free

Nie trzeba być rodowitą Francuzką, by docenić bougie dressing. Do fanek stylu należą choćby Kaia Gerber czy Pernille Teisbaek. W ich szafach znajdziecie więc ponadczasowe elementy garderoby, takie jak jeansy-rurki (uważane już za klasykę, mimo że krzykiem mody są teraz bardziej obszerne modele), marynarki oversize, wzorzyste szale, skórzane paski ze złotą klamrą czy długie skórzane kozaki. Bo to właśnie te elementy garderoby stanowią bazę stylu bougie dressing. Może więc i wy jesteście już jego miłośniczkami, tyle że... po prostu o tym nie wiedziałyście?

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie