Jak mieszkają wschodzące gwiazdy modelingu? Polska fotografka zajrzała do pokoi nastoletnich modeli
Waiting room / fot. Zosia Promińska

Jak mieszkają wschodzące gwiazdy modelingu? Polska fotografka zajrzała do pokoi nastoletnich modeli

Zdjęcia z serii „ Waiting room” będzie można oglądać podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie.
29.04.2019

Jak mieszkają nastoletni modele i modelki?

Ubrani w najpiękniejsze, czasem bardzo spektakularne kreacje polskich projektantów: Gosi Baczyńskiej, Macieja Zienia, Michała Szulca, MMC, Kas Kryst i innych, w pełnym makijażu i z idealnie ułożonymi włosami pozują na tle pluszowych misiów, lalek albo plakatów ulubionych zespołów. Przyszłe gwiazdy modelingu, a dziś jeszcze licealiści lub uczniowie ostatnich klas podstawówki. To właśnie oni – nastoletni modele – nowe twarze znanych agencji modelek stanęli przed obiektywem Zosi Promińskiej, fotografki, która jeszcze całkiem niedawno sama była po po drugiej stronie. W efekcie, w ramach projektu Waiting Room (z ang. – poczekalnia), powstało ponad 100 zdjęć świeżo upieczonych modeli, uchwyconych w ich własnych pokojach. Zdjęcia będzie można oglądać w sekcji ShowOff podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie – od 24 maja do 23 czerwca.

Waiting room – fotograficzny projekt Zosi Promińskiej

„Temat nastoletnich modeli jest dla mnie ciekawy z kilku powodów. Sama połowę życia przepracowałam w tym zawodzie, a zaczęłam już jako 15-latka. To dlatego darzę bohaterów ogromną sympatią i doskonale rozumiem ich sytuację – jakby w zawieszeniu. Domyślam się, jakie snują marzenia i jakie mają oczekiwania wobec przyszłości” – mówi Zosia Promińska. Dodając, że nastoletniość to burzliwy okres w życiu człowieka, kiedy kształtują się jego tożsamość, światopogląd i osobowość. A perspektywa pracy w roli modela niesie za sobą wiele konsekwencji. Nie tylko tych dobrych.

To właśnie kontrast między perfekcyjnie dopracowanym wyglądem a nieuporządkowanym jeszcze wnętrzem, zainspirował artystkę najbardziej. Uwypukliła go więc, ukazując modeli w ich prywatnym świecie – tak innym, od tego, jaki znamy z lifestylowych mediów. Na planie nie obyło się bez niespodzianek.

Waiting room, projekt Zosi Promińskiejfot. Zosia Promińska

„Bez wątpienia przebranie się z codziennych ubrań w kreacje topowych projektantów zmienia wygląd człowieka. Profesjonalny makijaż i fryzura potęgują tę metamorfozę. Ponieważ tego typu przemiany są wpisane w prace modeli, nie były więc dla mnie zaskoczeniem” – mówi Promińska. „Nieprzewidziana natomiast była dla mnie transformacja przestrzeni. Zmianie uległy proporcje i nagle pokoje stawały się za małe na ich właścicieli...” – dodaje. Zresztą zobaczcie same. 

Ron Galella, czyli fotograf, którego Jackie Kennedy podała do sądu.

waiting room, zosia promińska

fot. Zosia Promińska

fot. Zofia Promińska

Pierwsze zdjęcia w ramach projektu z serii Waiting room wsparli nie tylko czołowi polscy projektanci, ale stylistka Natalia Chomik, makijażyści, fryzjerzy, a także bookerzy z wiodących agencji. Nie brakowało osób, które pomogły w transporcie (zdjęcia powstawały na terenie całej Polski), a rodzice modelek i modeli, podwozili lub odbierali artystkę z dworców, albo... nie wypuszczali z domu bez prowiantu. Kolejna odsłona projektu nastąpi za kilka lat. Fotografka planuje bowiem spotkać się z bohaterami zdjęć ponownie. O ile oczywiście znajdą czas. Pewnie będą już przecież gwiazdami...

Poznajcie polską fotografkę, której twórczość robi furorę za granicą.

fot. Zofia Promińska

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie