Za sprawą Elsy Hosk i słynnych domów mody te niepozorne buty urosły do rangi must-have
Christian Dior, jesień-zima 2018/19 / fot. ImaxTree / agencja Free

Za sprawą Elsy Hosk i słynnych domów mody te niepozorne buty urosły do rangi must-have

Powróciły na fali popularności mody z lat 70.
09.07.2019

Z holenderskich wsi na wybiegi, czyli historia chodaków

Wywodzą się z Francji, ale to Holendrom zawdzięczają swą popularność. Popularność, której początki sięgają XIII wieku. To właśnie wtedy zrobione z drewna (najczęściej wierzbowego lub olchowego) i skóry buty zastąpiły tradycyjne sandały, jako że były bardziej wytrzymałe na zimno, wilgoć i trudne, kamieniste podłoże. Z czasem na dobre zagościły na stopach rolników i ubogiej szlachty (nie tylko we Francji, Holandii, krajach skandynawskich, Niemczech czy Belgii, ale i w Polsce), stając się elementem tradycyjnego, ludowego stroju. Najczęściej były wówczas wykonane z jednego kawałka drewna, choć na co dzień częściej wybierano (i wybiera się do dziś) modele z naturalnej skóry na grubej drewnianej podeszwie. Największe zalety drewniaków? Komfort noszenia (choć do ich ciężaru na początku trzeba się przyzwyczaić) oraz prozdrowotne właściwości. Do mainstreamu wkradły się w latach 70. Pokochała je wówczas Ameryka – kobiety, mężczyźni, dzieci... – nosili je wszyscy, bez wyjątku. Najczęściej w zestawieniu ze spodniami-dzwonami (albo – w przypadku kobiet – w duecie ze zwiewnymi sukienkami w kwiatowe wzory). Fankami drewniaków były też gwiazdy: Joni Mitchell, Carole King, Carli Simon, Caroline Munro, Jane Birkin czy Eva Saint Marie.

Caroline Munro w drewniakach, lata 70.Caroline Munro, Nikki Ross i Lula w drewniakach, lata 70. / fot. Getty Images

A w latach 2000., kiedy chodaki przeżywały swój wielki powrót, między innymi za sprawą głośnego pokazu Victor & Rolf – także bliźniaczki Olsen, Alexa Chung oraz Sarah Jessica Parker.

Chodaki na pokazie Victor & Rolf na jesień 2007Chodaki na pokazie Victor & Rolf na jesień-zimę 2007/2008 / fot. Getty Images

Chodaki na pokazie Victor & Rolf na jesień-zimę 2007/2008 Chodaki na pokazie Victor & Rolf na jesień-zimę 2007/2008 / fot. Getty Images

Sarah Jessica Parker w drewniakach, 2015 rokSarah Jessica Parker w drewniakach, 2015 rok / fot. Getty Images

Drewniaki – Modne buty na jesień 2019

Dziś na listę słynnych miłośników drewniaków można wpisać także top modelkę Elsę Hosk, która na swoim Instagramie opublikowała ostatnio swoje zdjęcie w chodakach od... Diora (oprócz nich miała na sobie białe, pogniecione spodnie, marynarkę oversize oraz białą koszulkę).

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

City kid

A post shared by elsa hosk (@hoskelsa) on

Bo to właśnie między innymi za sprawą francuskiego domu mody, buty wróciły do łask. Christian Dior, obok marek, takich jak Marni i Joseph uczynił z nich gwiazdę kolekcji na jesień-zimę 2018/19. Na lato lansują je Gucci oraz Molly Goddard. I niewątpliwie zostaną z nami na dłużej, bo pojawiły się także w kolekcjach na jesień-zimę 2019/20/ Podziękujcie markom, takim jak: Lanvin i Molly Goddard. W swojej ofercie ma je także polski brand Roboty Ręczne.

Drewniaki na pokazie Diora na jesień 2018Christian Dior, jesień-zima 2018/19 / fot. ImaxTree / agencja Free

Drewniaki Diora na jesień-zima 2018/19Christian Dior, jesień-zima 2018/19 / fot. ImaxTree / agencja Free

Jak nosić drewniaki? – pomysły na stylizacje

Jak je nosić? Nie tylko już do dzwonów i na gołe stopy. Chodaki z powodzeniem sprawdzą się w zestawieniu z czarnymi, kryjącymi rajstopami, a nawet ocieplaczami na nogi ręcznie zrobionymi na drutach. W połączeniu z parkami, sztucznym futrem lub klasycznymi płaszczami. 

Chodaki Molly GoddardMolly Goddard, jesień-zima 2019/20 / fot. ImaxTree / agencja Free

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie