Poznaj niezwykłe historie, które stoją za najsłynniejszymi perfumami
fot. Getty Images

Poznaj niezwykłe historie, które stoją za najsłynniejszymi perfumami

Chanel no.5, Shalimar, Opium, CK One...
22.07.2017

 Jakie historie stoją za słynnymi perfumami

Mało kto wie, że najbardziej kultowe zapachy w historii: Shalimar od Jacquesa Guerlaina i Chanel No. 5 od Coco Chanel zostały przedstawione światu w 1921 roku, ale już pięć lat wcześniej powstały legendarne perfumy Acqua di Parma Colonia.

Pamiętacie te perfumy z nastoletnich lat - kultowe zapachy

Kompozycja słynnej piątki składa się z aż 80 zapachów, zaś Opium od Yves Saint Laurent wywołało niemało kontrowersji w latach 70. Za najbardziej znanymi zapachami na świecie stoją niezwykłe historie. Dowiedzcie się więcej o najbardziej szanowanych kompozycjach zapachowych naszych czasów. Zapewne znacie je wszystkie!

Chanel No. 5 i jej rosyjski twórca

Coco Chanel wpadła na pomysł stworzenia wyjątkowego zapachu podczas podróży do Rosji z kuzynem cara, wielkim księciem Dmitrim. Twórcą kompozycji został Ernest Beaux, perfumiarz rosyjskiego pochodzenia.

 

Jak odpowiednio używać perfum, by wydobyć ich potencjał?

 


fot. Getty Images

Shalimar w Oriencie

Jacques Guerlain wpadł na pomysł stworzenia swojego najsłynniejszego zapachu po przeczytaniu „Księgi tysiąca i jednej nocy”. A dokładnie historii miłosnej szacha Jehana i jego żony, księżniczki Mumtaz Mahal. Shalimar to nazwa słynnych ogrodów z „Księgi…”, zaś kompozycja ta była pierwszą w historii współczesnych europejskich perfum o orientalnym zabarwieniu.

Konwalie Christiana Diora

Ulubionymi kwiatami projektanta były konwalie. Lubił je tak bardzo, że uczynił z nich emblemat marki, a  ich zapachu użył do stworzenia 1956 roku słynnego Diorissimo.

Włoska mikstura

Acqua di Parma Colonia powstała w 1916 roku we włoskiej Parmie. Carlo Magnani w niewielkim warsztacie stworzył zapach, który 101 lat później wciąż budzi zachwyt.

Kontrowersyjne Opium

Yves Saint Laurent był zafascynowany chińską kulturą. W 1977 roku Yves tworzył tę kompozycję z myślą, że tak powinna pachnieć cesarzowa Chin.

 

Od lewej: Halston, Yves Saint Laurent, Steve Rubell i Nan Kempner na imprezie inauguracyjnej zapachu Opium w Klubuie 54 / fot. Getty Images

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie