Jak często powinnaś myć włosy? Zapytałyśmy specjalistów
fot. Getty Images

Uroda

Jak często powinnaś myć włosy? Zapytałyśmy specjalistów

Co powiedzieli?
08.08.2017

Mycie włosów to kolejna czynność, nad którą zbytnio się nie zastanawiamy. W końcu nikt nie zna naszych włosów i upodobań kosmetycznych tak dobrze, jak my same. Nikt nam nie musi zatem mówić, kiedy i jak mamy je pielęgnować. Tymczasem specjaliści, jak na każdy temat, tak i w tej kwestii mają swoje zdanie. 

Jak często myć włosy?

Na ten temat od lat krąży wiele mitów. Mówi się, że zbyt częste mycie włosów powoduje ich częstsze przetłuszczanie się lub nawet przesuszenie skóry. Zbyt rzadkie jest natomiast mało higieniczne. Wszystko zależy jednak od specyfiki i struktury włosa. Cienkie, kręcone, farbowane – każdy rodzaj wymaga innych zabiegów. Zatem gdzie znajdziemy złoty środek?

 

Wet hair look, czyli najgorętsza fryzura lata 2017?

 

„Kilkanaście lat temu włosy myło się dwa razy w tygodniu. Dziś wiele z nas robi to co drugi dzień lub nawet codziennie. Powodem jest zwiększone wydzielanie sebum. Wpływ na to ma m.in. zanieczyszczenie środowiska, stosowanie różnych kosmetyków do stylizacji, nieprawidłowa pielęgnacja włosów i zła dieta. Wszystkie te czynniki powodują, że nasza skóra głowy przetłuszcza się dużo szybciej niż kiedyś. Chcąc cieszyć się efektowną i świeżą fryzurą, musimy bardzo dokładnie usunąć wszystkie zanieczyszczenia zarówno z włosów, jak i ze skóry głowy. Jak często to robić? Włosy trzeba myć wtedy, gdy tego potrzebują, nawet codziennie. Czysta skóra głowy to zdrowa skóra, a zdrowa skóra to zdrowe włosy. Pamiętajmy jednak o wyborze odpowiedniego szamponu, bazującego na naturalnych składnikach i dopasowanego do indywidualnych potrzeb”, komentuje Tomasz Schmidt, mistrz koloryzacji, współzałożyciel salonów fryzjerskich oraz marki profesjonalnych kosmetyków do pielęgnacji włosów WS Academy Wierzbicki & Schmid.

Specjaliści mówią jasno

Kondycja naszej skóry, w tym głowy (a co za tym idzie – włosów), silnie związana jest z naszą dietą oraz czynnikami zewnętrznymi. W końcu jesteśmy tym, co jemy i jak żyjemy. Warto więc zwracać uwagę nie tylko na to, czym odżywiamy włosy od środka, ale również co na nie nakładamy. 

„Częstotliwość mycia włosów powinna być uzależniona od potrzeby, tzn. zabrudzenia. Sprawa jest bardzo indywidualna. U jednego będzie to co drugi dzień, u kogoś innego co trzeci. Jeżeli włosy przetłuszczają się codziennie lub szybciej, należy przeprowadzić kurację przeciwdziałającą nadprodukcji sebum. Jeśli często myjemy włosy, bo mamy taki kaprys lub po prostu lubimy mieć świeże włosy, narażanie ich na zbyt częste działanie szamponu może skutkować przesuszaniem się włosów oraz skóry głowy”, mówi Marek Nowak z warszawskiego salonu Hair and Nail Concept, trener Davines.

Zaś dr n. med. Anna Deda z Body Care Clinic w Katowicach radzi, „Higiena skóry głowy jest konieczna, ponieważ naskórek złuszcza się, a gruczoły łojowe produkują sebum, które fizjologicznie nawilża i chroni włosy, ale w nadmiarze może powodować nieestetyczny wygląd. Ponadto codziennie mamy kontakt z zanieczyszczeniami środowiska i niejednokrotnie z produktami do stylizacji włosów. To wszystko sprawia, że włosy mogą być nadmiernie obciążone, przetłuszczone lub po prostu brudne.

Częstotliwość mycia włosów jest indywidualna. Zależy od wieku, płci, aktywności gruczołów łojowych. U osób z tendencją do przetłuszczania się skóry głowy, włosy należy myć częściej niż u osób ze skórą suchą. Nie zaleca się codziennego mycia włosów, szczególnie agresywnymi szamponami”.

A jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Podziel się swoimi spostrzeżeniami. A może masz dla nas złotą radę?

Komentarze

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo