4 wskazówki, jak perfekcyjnie dobrać podkład
fot. iMax Tree / Agencja Free

4 wskazówki, jak perfekcyjnie dobrać podkład

O czym należy pamiętać?
14.02.2019

Ten perfekcyjny powinien ekspresowo wyrównać kolor skóry, ukryć jej niedoskonałości i dodać skórze świeżości. Sprawdź, jak dopasować podkład do tonacji i rodzaju cery.

1. Idealny kolor i tonacja

Podkład musi perfekcyjnie pasować do odcienia twojej skóry. Nie może być ani za jasny, ani za ciemny, w zbyt ciepłej lub chłodnej tonacji. Musi wyglądać jak druga skóra. Jak go najlepiej dopasować? W perfumerii proś zawsze o próbki. Wtedy możesz testować podkład przez kilka dni i ocenić, czy naprawdę ci pasuje. Jeśli nie masz takiej możliwości, w sklepie testuj zawsze podkład na żuchwie, na granicy z szyją, a nie na dłoniach czy policzkach. Wtedy najłatwiej zauważysz, jeśli jego kolor będzie odcinał się od naturalnej barwy skóry. Nawet jeśli podkład wydaje ci się idealny, nie kupuj go od razu, tylko pochodź z nim na twarzy przez kilka godzin. Pod wpływem powietrza, zanieczyszczeń czy słońca składniki podkładu się utleniają i może stać się ciemniejszy. 

Uwaga: równie ważna jest tonacja. Podkład nie może być za chłodny, bo wtedy nada Twojej twarzy szary i zmęczony wygląd. Zbyt ciepły nie będzie za to wyglądał naturalnie i może jeszcze bardziej podkreślać niedoskonałości.

2. Rodzaj cery

Oprócz perfekcyjnego odcienia, podkład musi też pasować do rodzaju twojej cery.

Jeśli masz suchą skórę…wybierz lekki podkład nawilżający, krem CC lub DD albo krem koloryzujący. Ważne, aby miał w składzie dużo składników nawilżających i regenerujących skórę, jak kwas hialuronowy, witaminy A, C, E czy wyciągi roślinne.

Jeśli masz tłustą lub mieszaną cerę… zdecyduj się na podkład matujący albo mineralny. Zwróć uwagę na to, aby był beztłuszczowy, wtedy wytrwa na skórze naprawdę długo. Powinien być też niekomedogenny, czyli nie zatykać porów.

Jeśli masz naczynkową skórę lub z przebarwieniami…. najlepsze będą dla Ciebie podkłady o mocnym kryciu. Aby jak lepiej zamaskować nierówności cery, możesz używać specjalnego podkładu z zielonymi pigmentami. Optycznie gasi czerwone tony na skórze.

Jeśli masz cerę dojrzałą… wybieraj jak najbardziej nawilżające i odżywcze podkłady. Na dobrze nawilżonej skórze zmarszczki nie pogłębiają się tak szybko i są dużo mniej widoczne. Tak samo jak na pełnej blasku. Dlatego unikaj matujących podkładów i wybieraj tylko rozświetlające.

3. Rodzaje podkładów

Oto kilka najnowszych form podkładów. Sprawdź, czym się różnią:

Cushion – został stworzony w Korei i stał się prawdziwą rewolucją na całym świecie. Jego sekretem jest gąbeczka nasączona podkładem, który nakładasz puszkiem na skórę. Jest ultra lekki i idealny, gdy chcesz tylko lekko wyrównać kolor skóry, ale uniknąć ciężkiego efektu, jaki dają niektóre podkłady.

Kremy CC, DD lub EE – to młodsze siostry kremu BB. Czym różnią się od tradycyjnego podkładu? Są dużo lżejsze i mniej kryjące, zawierają za to dużo odżywczych i nawilżających składników, tak jak tradycyjne kremy do twarzy. Dlatego są idealne na przykład dla suchej skóry.

Podkład mineralny – to najlepszy rodzaj podkładu do cery tłustej czy trądzikowej, która wymaga silniejszego krycia i zmatowienia. Zawiera minerały, które ograniczają świecenie się skóry i koją stany zapalne. 

Podkłady w sztyfcie – idealne do punktowego maskowania rumienia, przebarwień czy wyprysków. To najczęściej podkłady matujące, które możesz stosować też na samą strefę T, żeby silniej zmatowić skórę. 

4. Gąbka czy pędzel?

Aby podkład wyglądał perfekcyjnie na skórze, musisz też dobrać najlepszą technikę jego aplikacji. Najdokładniej rozprowadzisz go pędzlem lub gąbką do makijażu. Wcześniej możesz zwilżyć ją wodą, jeśli chcesz wydłużyć trwałość podkładu. Żeby zagwarantować sobie jak najlepsze krycie, nie rozcieraj podkładu na skórze, tylko wklepuj, punkt przy punkcie. Najbardziej naturalny efekt uzyskasz za to nakładając podkład palcami. Ale uwaga - aby uniknąć smug, dokładnie rozetrzyj go w okolicy nosa i przy żuchwie.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie