Wszystko, co powinnaś wiedzieć, jeśli okulary chcesz zamienić na soczewki
fot. iMax Tree / Agencja Free

Wszystko, co powinnaś wiedzieć, jeśli okulary chcesz zamienić na soczewki

Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
20.02.2019

Nie parują, nie zsuwają się i pozwalają aktywnie spędzać czas. Soczewki kontaktowe, bo o nich mowa, stanowią spore ułatwienie dla wszystkich osób, które dotychczas nosiły okulary. Czy warto z nich korzystać, dla kogo są przeznaczone i o czym należy pamiętać zanim się na nie zdecydujemy?

Dlaczego warto nosić soczewki kontaktowe? – Zalety

Chociaż wydawać by się mogło, że o korzyściach płynących z noszenia soczewek kontaktowych nie trzeba nikogo przekonywać, wciąż istnieje grupa ludzi, która podchodzi do nich sceptycznie. Tymczasem są one zdecydowanie wygodniejsze niż okulary. Nie musimy się bowiem obawiać, że w trakcie codziennego użytkowania spadną nam z oczu, jak to bywa w przypadku tych pierwszych. A to coś, co z pewnością docenią miłośnicy aktywnego wypoczynku.

Soczewki kontaktowe gwarantują również nieograniczone pole widzenia, bez jakichkolwiek zniekształceń. Co więcej, można je nosić bez względu na pogodę. Koniec z zaparowanymi szkłami, które ograniczają widoczność!

Wiele osób zwraca także uwagę na aspekt estetyczny. Bez okularów, po prostu wyglądamy lepiej, chociaż oczywiście jest to subiektywne odczucie. Jeżeli jednak noszenie soczewek kontaktowych to sposób na dodanie sobie pewności, warto się na nie zdecydować.

Nosząc soczewki możemy też nosić... okulary przeciwsłoneczne, a jak wiadomo, nie tylko chronią one przed natarczywymi promieniami, ale i stanowią dopełnienie wakacyjnych (i nie tylko) stylizacji. Nasz wybór? Soczewki z salonów optycznych Trendy Opticians (https://www.trendyopticians.pl/soczewki-kontaktowe), które charakteryzują się dużym zróżnicowaniem. Dzięki temu z łatwością dobrać można modele idealnie pasujące do naszych potrzeb i preferencji. Skusić można się nawet na soczewki kolorowe, za pomocą których w kilka sekund zmienia się kolor tęczówki oka, a także warianty z filtrem UV.

Kto może nosić soczewki kontaktowe, a kto powinien z nich zrezygnować?

Praktycznie każdy może nosić soczewki kontaktowe. Wyraźne przeciwwskazania ma zaledwie kilka procent ludzi. Zalicza się do nich między innymi osoby borykające się z czynnymi infekcjami, zespołem suchego oka, niedoczynnością tarczycy oraz cukrzycą typu drugiego. Z noszenia soczewek kontaktowych należy zrezygnować także w sytuacji, gdy mamy alergię na jakikolwiek materiał, z którego zostały one wyprodukowane. Pamiętajmy, że uczulający może być również płyn dezynfekujący. A co z kobietami w ciąży? Chociaż nie ma medycznych przeciwwskazań do noszenia szkieł kontaktowych w trakcie ciąży, zmiany hormonalne, do jakich dochodzi w tym czasie w organizmie kobiety, mogą sprawić, że może ona odczuwać dyskomfort podczas noszenia soczewek. W trakcie ciąży zmianie ulega m.in. krzywizna rogówki, a ilość płynu łzowego wyraźnie się zmniejsza, przez co noszenie szkieł kontaktowych może być nie tylko niewygodne, ale i bolesne. Wówczas lepiej z nich zrezygnować.

Co ważne, obecnie produkowane soczewki kontaktowe są na tyle bezpieczne, że mogą je nosić nawet dzieci. W przypadku najmłodszych warto jednak zachować ostrożność i zastanowić się, czy dziecko jest gotowe na ten krok. Wiele zależy od jego indywidualnych cech. Jeżeli pociecha jest zdyscyplinowana, odpowiedzialna i nie ma żadnych problemów z nauczeniem się, w jaki sposób zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe, możemy rozważyć to rozwiązanie. Jest ono bowiem bardzo praktyczne i bardzo ułatwia codzienne funkcjonowanie.

O czym należy pamiętać, decydując się na noszenie soczewek kontaktowych?

Komfort noszenia jest jednym z podstawowych atutów noszenia soczewek. W przeciwieństwie do okularów nie zsuwają się, nie parują i umożliwiają swobodne uprawianie wszelkiej aktywności fizycznej. Nie dziwi zatem fakt, że są coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać o pewnych istotnych kwestiach związanych z ich użytkowaniem.

Noszenie soczewek kontaktowych należy skonsultować z lekarzem. Doborem szkieł kontaktowych zajmują się okuliści i optometryści, którzy przestrzegają przed samowolką i dobieraniem pierwszych soczewek kontaktowych na własną rękę. Grozi to bowiem niebezpiecznymi powikłaniami, w tym nawet utratą wzroku. Ze specjalistą należy konsultować także każdorazową zmianę soczewek na inny typ.

Soczewki kontaktowe wymagają także odpowiedniej pielęgnacji. To, w jaki sposób będziemy dbać o szkła kontaktowe, uzależnione jest od ich rodzaju. Warianty jednodniowe po prostu wyrzucamy. Gdy zaś zdecydujemy się na modele wymagające systematycznej wymiany, musimy je codziennie czyścić i dezynfekować, używając w tym celu płynu dezynfekującego, który zalecił nam okulista.
Choć wymagają właściwej pielęgnacji, soczewki kontaktowe są komfortowe i praktyczne. A zatem dlaczego by nie się na nie nie zdecydować?

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie