Jakie są perfumeryjne trendy oraz jak wybrać idealny zapach dla siebie, mówi słynny nos Alberto Morillas
Daisy Love Eau So Sweet / fot. materiały prasowe

Jakie są perfumeryjne trendy oraz jak wybrać idealny zapach dla siebie, mówi słynny nos Alberto Morillas

Zdradza także kulisy powstania nowego zapachu Daisy Love Eau So Sweet, którego twarzą jest Kaia Gerber.
06.06.2019

Alberto Morillas w rozmowie z BAZAAR

Jest jednym z najsłynniejszych perfumiarzy na świecie. To właśnie on stoi za sukcesem zapachów takich jak: Must Cartiera (pierwszy zapach stworzony przez Sycylijczyka), CK One Calvina Kleina, Aqua di Gio Giorgio Armanigo, Flower Kenzo, 212 Caroliny Herrery i... długo by wymieniać – Morillas jest bowiem autorem ponad stu kompozycji zapachowych! Ostatnie dziecko perfumiarza? Najnowsza wersja kultowego już zapachu Marca Jacobsa DaisyDaisy Love Eau So Sweet („idealnie słodka, zaskakująco świeża” – czytamy w informacji prasowej). Alberto Morillas zgodził się nam opowiedzieć o kulisach pracy nad kompozycją , przy okazji radząc, jak wybrać idealne perfumy dla siebie, jakich błędów nie popełniać ich używając oraz jaka przyszłość czeka branżę perfumiarską. 

Czy perfumy cię postarzają?

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Lieux déceptions pour un nouveau parfum Gucci #guccimemoire

Post udostępniony przez Alberto Morillas (@morillas.alberto)

Alberto Morillas o tym, jak wybrać perfumy dla siebie, jak właściwie ich używać oraz jakie są trendy w perfumiarstwie

Magdalena Zawadzka: Trudno było stworzyć nową wersję takiego klasyka jak Daisy Marca Jacobsa?

Zmienianie legendy zawsze jest ogromnym wyzwaniem, ale dla mnie to ekscytujące – przybliżyć jej historię młodemu pokoleniu. Zależało mi więc, by zachować DNA zapachu i do tej bazy dodać całkiem nowy składnik, który zmieni oblicze pierwowzoru.

Dlaczego zdecydowałeś się akurat na mleko jaśminowe?

To wyjątkowa nuta – kwiat jaśminu w delikatniejszym, bardziej kremowym wydaniu. Klienci coraz częściej od zapachów oczekują subtelności, mleko jaśminowe idealnie spełnia te oczekiwania.

Co było dla ciebie główną inspiracją podczas komponowania zapachu?

Tworząc Daisy Love Eau So Sweet w głowie miałem błękitne niebo pełne obłoków niczym z waty cukrowej. Chciałem uchwycić magię złotej godziny, puszystość chmur, słodycz tych chwil. I chyba się udało.

Daisy Love Eau So Sweetfot. materiały prasowe

Z branżą perfumeryjną związany jesteś od 1970 roku. Co zmieniło się na przestrzeni lat? Czy dziś inaczej tworzy się zapachy niż choćby 10 lat temu?

Przede wszystkim dziś nowe zapachy pojawiają się na rynku siedem razy częściej niż jeszcze dekadę temu. Przy takim tempie pracy kluczowe jest by odnaleźć coś, co cię wyróżni – charakterystyczny dobór składników, konkretną technologię czy oryginalny pomysł. I choć w moim przypadku zmienia się to w zależności od oczekiwań klienta, zawsze staram się zaskoczyć czymś świeżym i oryginalnym.

Jakie trendy panują teraz w branży perfumeryjnej? Czy jakieś zapachy albo składniki są teraz szczególnie modne?

Jeśli przeanalizować, jakie zapachy w ostatnim czasie pojawiły się na rynku, można wyłuskać trzy główne trendy. Po pierwsze, na topie są kompozycje, które budzą skojarzenia ze świeżo wyjętym z pralki praniem albo zapachem skóry zaraz po prysznicu. Po drugie, popularnością cieszą się intensywne nuty, które dodają nam pewności siebie i podkreślają osobowość. Po trzecie, panuje moda na naturalność – proste kompozycje i naturalne składniki.

Czy pojawiły się jakieś nowe składniki? W jaką stronę podąża branża?

W Firmenich (jednej z najstarszych na świecie firm tworzących zapachy, z którą Morillas związany jest od prawie 50 lat – przyp. red.) od zawsze bazujemy na naturalnych składnikach, którymi przełamujemy te syntetyczne. To właśnie w ich sprytnym połączeniu widzimy przyszłość. Chcemy tworzyć zapachy trwałe, a przy tym przyjazne środowisku, wpisujące się w ideę zrównoważonego rozwoju.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Préparation pour l’émission de la TSR

Post udostępniony przez Alberto Morillas (@morillas.alberto)

Bardzo często zapachy przywołują ważne dla nas wspomnienia. Masz takie, które są szczególnie istotne dla ciebie?

Moje pierwsze wspomnienia związane z zapachami, przenoszą mnie do mojej rodzinnej Sewilli – na patio domu, w którym mieszkałem z rodzicami. Pamiętam zapach nieszpułek (ozdobnych drzew o białych kwiatach i pomarańczowych owocach – przyp. red), suszącego się prania i jaśminu z naszego ogrodu. Kolejne wspomnienie? Morska bryza podczas wakacji nad Atlantykiem. Ten zapach powraca do mnie do dziś, za każdym razem wzbudzając emocje.

Jak znaleźć idealny zapach dla siebie? Czy istnieją zasady, którymi warto się kierować?

Nie ma żadnych zasad. Wybór zapachu to bardzo osobista sprawa. Zależy od osobowości, samopoczucia, pory roku i okazji. Polecam jednak, by szukając zapachu dla siebie, spryskać nim skórę i pochodzić tak przez co najmniej 2 godziny, by sprawdzić, jak reaguje ze skórą i jak zmienia się pod wpływem czasu – czy pasuje do nas, czy też nie. Nie ma lepszej metody.

Skorzystaj z naszych podpowiedzi i dobierz zapach do swojego stylu.

Jakie błędy popełniamy najczęściej, używając perfum?

Podstawowy błąd to myślenie, że odpowiada nam tylko jedna grupa zapachów i zamykanie się na inne. A przecież rynek ciągle się zmienia. Zachęcam więc do ciągłych poszukiwań i testowania. Zdziwicie się, na jakie fajne rzeczy można natrafić.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie