Kiedy kosmetyki nie wystarczają. Rozmawiamy z ekspertką medycyny estetycznej
fot. iMax Tree / Agencja Free

Kiedy kosmetyki nie wystarczają. Rozmawiamy z ekspertką medycyny estetycznej

Dr Magdalenę Korwin pytamy o plastykę powiek.
12.06.2019

Czasem kremy, zimne okłady czy maski mające usunąć efekt „ciężkiej powieki” czy pogłębiające się worki pod oczami, nie przynoszą ani zadowalającego, ani trwałego efektu. W takich sytuacjach możemy zastanowić się nad oddaniem się w ręce lekarza. Blefaroplastyka, czyli plastyka powiek, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest zabiegiem wyłącznie przeznaczonym dla osób starszych, u których dochodzi do opadania powiek na skutek starzenia się i wiotczenia skóry. Korzystają z niej też kobiety i mężczyźni wieku 30-45 lat, u których „ciężkie powieki” są po prostu darem natury.

Co to jest blefaroplastyka? Wywiad z ekspertem

Mimo dosyć długiej rekonwalescencji to jeden z najbardziej popularnych zabiegów chirurgii plastycznej. Nic dziwnego – daje  spektakularny efekt odmłodzenia całej twarzy, „otwiera” spojrzenie, zdejmuje z twarzy wyraz zmęczenia, a nawet usprawnia widzenie w przypadku, gdy opadające powieki zaczynają zasłaniać obszar widzenia. Szczegóły zabiegu zdradza dr Magdalena Korwin, okulistka i lekarz medycyny estetycznej ze Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej Mega-lens  (www.megalens.com.pl).

dr. Magdalena Korwin / fot. materiały prasowe

Komu w szczególności zaleca pani zabieg blefaroplastyki?

Magdalena Korwin: Blefaroplastyka dzieli się na powierzchowną i głęboką. Zarezerwowana jest dla przypadków nasilonych, utrwalonych zmian związanych z wiekiem, tj. wiotkości, nadmiaru skóry, przepuklin tłuszczu oczodołowego, opadnięcia brwi. U mężczyzn często wrażenie  padania powiek jest efektem opadania łuków brwiowych, dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnoza przed podjęciem decyzji o zabiegu. Jeśli mamy opadające brwi imitujące opadanie powiek, wycięcie nadmiaru skóry i wykonanie typowej blefaroplastyki nie przyniesie satysfakcjonującego efektu.

Na czym polega głęboka blefaroplastyka?

M. K.: W blefaroplastyce głębokiej, oprócz usunięcia nadmiaru skóry z powiek, wykonuje się również plastykę przegrody oczodołowej, a tym samym usuwa nadmiar tłuszczu oczodołowego w obrębie przepuklin w tłuszczu  oczodołowym. Jest to niezwykle istotne u pacjentów, którzy mają tendencję do tzw. puffy eyelids – powiek górnych z nadmiarem skóry, które sprawiają wrażenie wypełnionych i cały czas obrzękniętych. Plastyka powiek dolnych zawsze ma charakter głęboki – usuwając nadmiar tłuszczu możemy pozbyć się dzięki temu „worków” pod oczami. Wymaga to też plastyki przegrody oczodołowej – jest to tkanka łączna stanowiąca barierę dla tłuszczu oczodołowego, która z wiekiem zaczyna się rozsuwać. Wtedy tłuszcz, który normalnie znajduje się w oczodole, siłą ciężkości zaczyna wychodzić na zewnątrz i opadać – co jest widoczne właśnie jako nieestetyczne „worki” pod oczami. Nie da się ich usunąć w inny sposób niż chirurgiczny.

Jak długo trwa rekonwalescencja?

M. K.: Bezpośrednia rekonwalescencja po blefaroplastyce trwa ok. 2-3 tygodni. W tym okresie schodzą obrzęki i siniaki. Natomiast pełen okres gojenia się tkanki podskórnej i przegrody oczodołowej trwa minimum 3 miesiące.

Na co uważać w tym okresie?

M. K.: Przez ten czas pacjent powinien unikać ekspozycji na światło słoneczne, która może doprowadzić do przebarwienia blizny, a przecież chodzi nam o to, aby była ona jak najmniej widoczna (jest robiona w załamaniu powieki). Przez pierwsze 3 miesiące należy też spać z głową lekko uniesioną, dlatego że w tym czasie, wraz z gojeniem tkanek podskórnych i tkanki oczodołowej, dochodzi do regeneracji mikronaczyń chłonnych w obrębie tkanki podskórnej powiek i oczodołu, jak również do powrotu i regeneracji mikrowłókien nerwowych w obrębie skóry. Trzeba dać tkankom czas na to, aby się spokojnie zregenerowały.

Czy zabieg chirurgiczny można zastąpić plazmą?

M. K.: Plazma polecana jest pacjentom z początkową wiotkością skóry powiek – w wypadku zmian zaawansowanych polecam zabieg chirurgiczny. Technologia plazmowa jest też pomocna u pacjentów, którzy mieli wykonaną w przeszłości blefaroplastykę. Pamiętajmy, że zabieg ten nie powstrzyma procesu starzenia się skóry i po kilku latach może pojawić się niewielka wiotkość zoperowanych powiek. Wtedy, aby zapobiec konieczności szybkiego wykonania kolejnego zabiegu operacyjnego, możemy wspomóc się innymi metodami, takimi jak plazma czy stymulatory tkankowe.

Polecane wideo

Komentarze

Polecane dla Ciebie